Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)

Недела на традициите „Св Трифун 2014“

  • Печати

1653722 1405979702988568 926043782 n

Минатата недела по четврти пат во Општина Демир Капија традиционално се одбележа празникот Недела на традицијата во чест на свети трифун организирајќи неколку натпревари и културни манифестации.

Повеќе...

 

Активности по повод празникот на лозарите „Св Трифун“

  • Печати

tribinaПо повод празникот на лозарите „Свети Трифун" Општина Демир Капија во соработка со Центарот за едукација и вмрежување во туризмот „ЦЕНЕТ" организира базар на производи и натпревари во повеќе категории

Повеќе...

 

Одржана седмата седница на советот на општина Демир Капија

  • Печати

8 sednicaВчера советот на општината Демир Капија ја одржа седмата по ред редовна седница на која советниците водеа расправа по осум точки од дневниот ред.

Повеќе...

 

Богојавление Водици 2014

  • Печати

vodiciВчера граѓаните од Демир Капија и од околните населби го прославија големиот христијански празник Богојавление _ Водици.На овој ден бил крстен Господ Исус Христос во водите на реката Јордан.

Повеќе...

 

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОРГАНИЗИРАНО ЈА ПРОСЛАВИЈА СТАРА НОВА ГОДИНА

  • Печати

penzioneri2014

Во општината Демир Капија од поодамна жителите со палење на огнови и со бројни активности и манифестации ја прославуваат Стара Нова година.

Повеќе...

 

Новогодишни пакетчиња за децата од детската градинка

  • Печати

paketcinjaВо детската градинка Борис Трајковски во Демир Капија по повод новогодишните празници се одржа приредба на која дечињата се претставија со неколку музички точки,

Повеќе...

 

Страница 4 од 10

ОПШТИНА

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер